Počet položek: 0 0,- Kč

Články

Informace o nakladatelích a nakladatelstvích zaniklých i současných budou postupně doplňována.

A

Academia - vzniklo 1953, původně jako Nakladatelsví Československé akademie věd, od roku 1966 Academia. z toho vychází i zaměření na vědeckou literaturu, monografie osobností, encyklopedie, slovníky, učebnice ale i kvalitní beletrie. Napři edice Paměť (životopisná literatura) či Atlasy.

Albatros - vzniklo 1949, původně SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), od roku 1969 Albatros. Zaměření na dětského čtenáře, většina legendárních dětských knih vyšla právě zde.

Albert - Julius Albert

Alberti P. - Přerov - vyddal např. Socialista knězem (1928)

Argo

Aventinum - založil Otakar Štorch-Marien v roce 1919 ve svých 22 letech. V roce 1931 nakladatelsví zkrachovalo, aby se jej O. Štorch - Marien pokusil v letech 1945 - 1949 vzkřísit. Za svůj poměrně krátký čas trvání v Aventinu vyšla řada hodnotných titulů, zejména ze spolupráce s bratry Čapkovými.

 

Avicenum - vydavatelství zaměřené především na lékařskou literaturu a knihy o zdraví.

B

Bačkovský Jindřich - syn Františka Bačkovského založil Československé knihkupectví, antikvariát a nakladatelství (Praha 1919 - 1948)

Barvič a Novotný - (Brno 1883 - ) - v roce 1883 založil Josef Barvič v převážně německy hovořícím Brně první ryze české khihkupectví, v roce 1909 přibral za svého společníka svého žáka (vyučence) Josefa Novotného a firma získala svůj dnešní název. V roce 1948 bylo knihkupectví znárodněno, ale díky restitucím v roce 1992 opět navázalo na násilně přerušenou činnost.

Beaufort

Beran Čeněk - regionální beletristické nakladatelství Olomouc z let 1931 - 1937. Čeněk Beran se vyučil knihkupcem u Romualda Prombergera po získání nakladatelské koncese začal vydávat zejména moravské autory (básníky i prozaiky). Na grafické podobě knih se často podílel jeho bratr Aljo Beran. Čeněk byl popraven v roce 1942 v Brně, Kounicových kolejích za účast v domácím odboji.

Borový Fr. -

Brázda

Bursík a Kohout

BB art

Bouček

C

CCC Books

Comet

Cyrillo-Methodějská knihtiskárna a nakladatelství V. Kotrba (otec a syn) - 1871 - 1929, vydávali například Zábavy večerní - sbírku zábavného a poučného čtení pro lid, katolickou literaturu, kalendáře, ale i hudebniny atd.

Č

Čs. spisovatel

D

Družstevní práce

Družstvo Moravského kola spisovatelů

Dědourek Antonín (1882 - 1964), Ladislav (1912 - 1986) - otec a syn provozovali v Třebechovicích pod Orebem knihkupectví, papírnictví, Antonín Dědourek byl vyučený knihař, jeho syn také fotograf a zároveň se přátelil s mnoha českými spisovateli a výtvarníky.

E

ELK

Epocha

F

Florian

G

Grada

Grégr

H

Hampl a Kvasnička

Hynek

Hokr

Host

Hölzel Eduard - vznik Olomouc 1844, zajímavostí je, že vydavatelsví Hölzel dodnes funguje ve Vídni, a nejde jen o shodu jmen. V polovině 19. století otevřel v Olomouci knihkupectví a vydavatelství (v němčině) a v roce 1848 začal spoluvydávát první olomoucký deník - Die Neue Zeit. Jinak vydával zejména zejména umělecké publikace, litografie a veduty. Zároveň byl i strýcem R. Prombergera a jeho učitelem (prvním zaměstnavatelem), který založil později narozdíl od svého strýce v Olomouci nakladatelství české.

CH

Chytil

I

Index

Iskra - Adolf Tománek - nakladatel Hrabyně - Opava - vydával zejména díla mladých slezských autorů, ale i např. Gösta Berling v roce 1948 v překladu Hugo Kosterky.

J

Janda

Jelínek Karel - tiskař a nakladatel, působil v letech 1942 až 1949 v Blansku, vydával zejména       moravské autory - beletrii i knížky pro děti (edice Prvosenka), knihy o archeologii či lékařskou literaturu.

 

 

Jícha (Libušinský) Joža (1887 - 1954) - nakladatel, prozaik a redaktorr - vydal např. Kotlina pod Bučinou - J. Ondryáš (1943), Co je surrealismus ? - A. Breton (1937) atd.

K

Klír

Klen - Kleinwächter A.(1937 - 1949) - nakladatelství skautské literatury v Brně

Krkonošské nakladatelství J. Krbal - Vrchlabí (1939 - 1945 Bělohrad)

Knižní klub

Kober

Kotrba V. - 1871 - 1929 - viz Cyrillo-Methodějská knihtiskárba

Kočí

Kuncíř Ladislav (1890 - 1974) - jeho vydavatelská činnost mezi dvěmi světovými válkami se vyznačuje kvalitou vydávaných děl a zároveň kvalitním provedením knih samotných. Snažil se nezpronevěřit heslu ve svém naladatelské značce Non deserit alta (Neopouští výšiny). Jeho nakldatelství bylo znárodněno a stalo se součástí nakladatelství Vyšehrad, zpočátku nastoupil jako ředitel Vyšehradu ((1949), v roce 1951 byl odsouzen ve vykonstruovaném politickém  procesu na 10 let a propadnutí majetku. Ani po svém propuštění v roce 1956 (poro zdravotní problémy) nezahořkl a znova se vrhl do práce. Zemřel v roce 1974, až po jeho smrti vyšla v exilovém nakladatelství v Londýně jeho kniha pamětí Život pro knihu. Velmi příznačný název.

L

Laichter Jan (1858 - 1946) - vydával knihy v letech 1896 - 1949, zaměřoval se hlavně na "vážnější literaturu" - filosofie, historie, právo. Praxi nabyl v Ottově nakladatelství, zakládal s T. G. Masarykem revue Naše doba, věřil ve vyšší poslání knihy jako šiřitelky správných myšlenek a ideí.

Lorenz Jindřich

M

Mazáč Leopold - pražské nakladatelství 1925 - 1945,  do roku 1939 vydával také slovenskou literaturu v originále (např. EMSA - Edice mladých slovenských autorů, kterou řídil Ján Smrek).

Melantrich

Merkur

Milotický hospodář (1895 - 1948) - nakladatelství zemědělské literatury v Miloticích nad Bečvou, proslulo zejména vydáváním měsíčního časopisu Milotický hospodář - rádce pro rolníky, chovatele a pěstitele. Zakladatelem byl Arnošt Dadák, pokračovatelem jeho syn Z. Dadák.

Mladá fronta

N

Naše vojsko

Návrat

Nebeský

Neumannová Kamilla nebo KDA (Knihy dobrých autorů) 1905 - 1931 - česká nakladatelka, první žena S. K. Neumanna, se zpočátku zaměřila hlavně na překlady zahraničních autorů, které prosluly svou grafickou úpravou. Zde se projevil vliv V. H. Brunnera, J. Bendy, F. Koblihy, později se na dalších knihách podíleli např. K. Dyrynk, S. Klír, P. Kotík atd.
Vydávala také české autory, kmenový autorem byl Jiří Karásek ze Lvovic.

O

Odeon

Olympia

Orbis

Orel

Otto Jan (1841 - 1916) - jeden z nejúspěšnějších českých vydavatelů, vydavatel Ottova slovníku naučného, časopisu Zlatá Praha, zakladatel edicí Laciná knihovna národní, Ruská knihovna, cyklu Čechy atd.

P

Panorama

Paseka

Petr

Práce

Práh

Promberger Romuald (Olomouc 1884 - 1948), knihkupec, nakladatel - navzdory svému německému jménu (a původu) někdy nazýván moravským Krameriusem. Úspěšný knihkupec a vydavatel se snažil všemožně podporovat moravské umělce (J. Úprka, A. Kašpar), i dnes méně známé (např. A. Dohnal, Č. Kramoliš, J. Vyhlídal atd.), podporoval také umělce na poli hudebním ... V milované Olomouci nechal např. zřídit veřejnou plovárnu.
 Od roku 1923 se na chodu podniku začali podílet oba synové - Romuald a Miroslav, kteří také firmu po jeho smrti roku 1932 převzali pokračovali v jeho stopách až do roku 1948, kdy byla znárodněna.

Průboj (1939 - 1949) - brněnské nakladatelství založil Karel Smolka, v roce 1939 získal koncesi a zároveň převzal k prodeji zásoby olomouckého levicového nakladatelství Index. Zaměřovalo se zejména na regionální autory a finančně si vypomáhalo vydáváním zdravotnické a jiné naučné literatury (příručky atd.)

R

Řivnáč

S

Sáňka

Smolíková - Mečířová

SNDK

SNKLUH

SPN

SNTL

Srdce

Stejskal

Svěcený

Svoboda

Symposium

SZN

Šeba

Šimáček

Škeřík

T

Tempsky Friedrich (a syn) 1821 - 1902 - pražský nakladatel a knihkupec vydával německy psanou literaturu (např. i Palackého)

Toužimský a Moravec

Topič

Torst

U

Urbánek A. Fr. (1842 - 1919) - zejména hudební vydavatelsví, založeno 1872, zpočátku vydával pedagogickou literaturu a knihy pro mládež, později se specializoval jako hudební vydavatelství. Po jeho smrti (1919) vedl nakladatelství jeho syn Vladimír, za okupace a do roku 1949, kdy bylo nakladatelství zlikvidováno, jej vedl vnuk zakladatele Jan Hanuš.

Urbánek Mojmír - syn F. A. Urbánka, který založil vlastní nakladatelství.

V

Veraikon

Vetus Via

Vilímek

Voleský

Votobia - olomoucké nakladatelství (1991 - 2009), zaujalo na svou dobu zajímavo nabídkou vydávaných titulů i kauzou vydání konopné kuchařky (Vaříme s marihuanou).

Vyšehrad

W

Weinfurter

Z

Zmatlík a Palička

Železný

Další

68 Publishers

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací