Zde bychom chtěli ve stručnosti nabídnout přehled známých i méně známých spisovatelů, kteří byli svou tvorbou vázání ke konkrétnímu kraji u nás (např. Klostermann - Šumava, Kubín - Krkonoše, Karas - Beskydy atd.) nebo čerpali z konkrétních míst náměty pro své knihy.
Tento přehled bude během na dlouhou trať - postupně doplňován a rozšiřován.
Severní Morava
Bouzek Ota (1949 - ) - lesák, myslivec a autor dnes již téměř třiceti knih, jejichž společným jmenovatelem byl obdiv k přírodě, zejména té jesenické. Např. Chlapi z hor, Ptačí mlýn, Motýlí paseka, Holubí studánka atd.
Bohumír Četyna (1906 - 1974) - vlastním jménem Bohumír Strnadel, valašský autor, vyrůstal na pasekách a většina jeho děl se odehrává na Valašsku - např. Valašský vojvoda, Drvaři, Besedy na staré valše, Koliby v sumraku atd.
Dostál Aleš (1946 - ) - lesní inženýr, chovatel psů a spisovatel, narodil se v Ostravě, žije v Radkově na Opavsku, jeho první knihy se odehrávají v okolí města Klenovníku (Javorník u Jeseníku), kde působil jako polesný. Např. Řeky pramení v horách, Ještě jednou se nebát, Za všechno můžou jeleni atd.
Glocar Emilian (1906 - 1985) - básník, spisovatel, původně pravoslavný kněz, své nejznámější dílo, třídílnou Olomouckou romanci (rodovou kroniku rodu Glocarů) napsal v USA, kam si nechával zasílat potřebné materiály z archivů (!) další prozaická tvorba byla ovlivněna jeho působením na Balkáně.
Horečka František (1894 - 1976) - frenštátský literát, dramatik, valašský vlastivědný pracovník a dlouholetý Sokol (např. Ševci, My z hor, Nářečí na Frenštátsku atd.)
Jahn Metoděj (1865 - 1942) - moravský učitel (Rožnov pod Radhoštěm), básník a prozaik (např. Selský práh, Slunečná paseka, Polní růže atd.). Náměty pro svá literární díla hledal zajména na svém rodném Meziříčsku.
Kalus Josef (1855 - 1934) básník z Franštátu pod Radhoštěm, tkadlec, učitel a velký milovník beskydské přírody (Písně z Beskyd, Tkalcovské písně, Rodné hory moje).
J. F. Karas (1876 - 1931) - ač se narodil v Tišnově, život prožil zejména na Valašsku, novinář a spisovatel, průkopník historického románu na Moravě, většina jeho románů zasazena do prostředí Valašska - např. Dolinečko moja, Polský čert (pět slezských povídek), Kantorovy trampoty, Mezi dvěma vrchy (historickýrmán Brna) atd.
Krejčí Stanislav (1889 - 1974) hanácký spisovatel a básník, rodák z Dolan u Olomouce, od roku 1940 žil na Svatém Kopečku, autor románů z prostředí hanácké vesnice - např. Slunce pod Jedovou, Věrná stráž, Hluboká brázda, Na souvrati, Chalupy neuhnou, Kramář Martin nebo básnických sbírek např. Kosa nabróšená, Me z Kopanic atd.
Lisická Helena (1930 - 2009) - moravská etnografka a spisovatelka, také autorka divadelních her pro děti, původem z Olomouce, napsala řadu knih pohádek a pověstí se vztahem k Moravě - např. Pohádky a pověsti z Moravské brány, Za horama a dolama (pověsti z Olomoucka), O Ječmínkovi, Řeka Morava atd. Napsala také také Pověsti z českých a moravských hradů.
Schäfer Jarolím (1904 - 1967) - vystudovaný učitel a olomoucký spisovatel (narodil se v Bělkovicích) zahájil svou učitelskou dráhu v Užhorodu na Podkarpatské Rusi. Námět svých knih ale čerpal zejména z prostředí Olomoucka a Hané.
Sláma František (1850 - 1917) - slezský spisovatel a politik, psal romány a povídky, přispíval do novin, působil jako poslanec ve Vídni, kde se snažil hájit zájmy Slezska. Např. Vlastenecké putování po Slezsku, Slezské pohádky a pověsti, Černá kněžna, Pán Lysé Hory, Dějiny Těšínska atd. atd.
Ondryáš Josef (1906 - 1977) - úředník v Novém Jičíně, napsal např. Kotlina pod Bučinou (humoristický román z vesnice u Valašského Meziříčí), Z horského polesí, Májová zpověď atd.
Podešvová Marie (1901 - 1994) - spisovatelka, žena malíře F. Podešvy, ve svých knihách zpracovávala osudy obyčejných lidí z valašských hor (Poslední rok, Setkání, Kam vede cesta atd.), napsala také dvě vzpomínkové knihy - Malířovo mládí, Malířův život, publikovala, psala povídky i rozhlasové hry.
Ptáčník Karel (1921 - 2002) - rodák z Břeclavi začínal jako úředník v Bruntále roku 1945 ve většině jeho románu se odráží vlastní zkušenosti a prožitky - např. Město na hranici, Noc odchází ráno a Šestapadesátý - z poválečného Bruntálu, Ročník jednadvacet - totální nasazení 1942 - 44, Ta maličká, ta je má - narození dcery, Román a já - o těžkostech tvorby atd.
Miroslav Rafaj (1934 - 1987) - vyrůstal v Odrách, jeho romány byly vždy zasazeny do pracovního prostředí, které důvěrně znal.
Sousedík M. J. - zlínský učitel, redaktor a romanopisec se věnoval zejména tématům z historie Valašska (např. Dvorec u jezera, Lesy se mstí, Paseka mlčí, Na hory padá noc atd.)
Hanák Vladislav (1912 - 1986) - učitel a spisovatel, od roku 1953 působil v Karlovicích (okr. Bruntál) jako ředitel školy. Jako vášnivý myslivec a rybář podlehl kouzlu jesenické přírody, toto je patrné z každé jeho povídky. Z místního prostředí čerpá také inspiraci pro své knihy Zpívající vody a V zelených horách, jeho povídky jsou také součástí knih Vůně jehličí a Lovy beze zbraní. Z jeho rukopisů a poznámek vznikly také knihy Severní svahy (napsal O. Šuléř) atd.